Szczekający pies w bloku - co można z tym zrobić?

Hałas generowany przez uciążliwe szczekanie psa w bloku potrafi skutecznie uprzykrzyć życie i doprowadzić tym samym do konfliktów sąsiedzkich. Istnieją jednak przepisy, które pozwalają reagować na takie sytuacje. Jakie kroki można zatem podjąć i do kogo się zgłosić?  

Szczekający pies w bloku - co można z tym zrobić?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 7 lipca 2023

Uciążliwe szczekanie psa — co można zrobić?

Opieka nad psem to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Na właścicielu spoczywa obowiązek zapewnienia mu dogodnych warunków do życia i zadbanie o to, aby odpowiednio się zachowywał, zarówno w stosunku do nas, jak i do naszych sąsiadów. Uporczywe szczekanie może być uciążliwe dla sąsiadów, utrudniać im codzienne funkcjonowanie i może prowadzić do konfliktów z sąsiadami, interwencji policji czy nawet sprawy w sądzie. Oczywiście szczekające psy w bloku są szczególnie uciążliwe wieczorami i w nocy, ale tak naprawdę pora dnia nie ma większego znaczenia – jeśli pies ciągle szczeka w bloku, trudno jest skupić się na pracy/nauce, a spokojny odpoczynek jest wręcz niemożliwy. W sytuacji, gdy rzeczywiście szczekający pies sąsiada nie daje nam spokoju, istnieje kilka możliwości interwencji. Przede wszystkim warto zacząć od próby polubownego załatwienia sytuacji. Najlepiej zapukać do drzwi sąsiada i poinformować go o tym, jak uciążliwe hałasy negatywnie wpływają na nasz komfort życia i poprosić o rozwiązanie problemu.

Gdzie można zgłosić problem?

Jeżeli rozmowa z sąsiadem nie rozwiązała problemu, możliwe jest zgłoszenie sprawy na policję lub Straż Miejską. Jeśli pies sąsiada cały czas szczeka, warto zgłosić sprawę również do administracji budynku oraz do wspólnoty mieszkaniowej, aby wspólnie – oficjalną drogą – poszukać sposobów na rozwiązanie problemu. Być może szczekanie wynika z zaniedbania przez właściciela lub nieodpowiednich warunków opieki nad zwierzęciem i konieczna będzie interwencja odpowiednich organizacji.

Czy właściciel szczekającego psa może dostać mandat? 

Uciążliwe szczekanie psa w bloku może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie zgodnie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń, który stanowi: “Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Właściciel psa może zostać ukarany grzywną na podstawie tego przepisu. Policja lub Straż Miejska mogą wystawić mandat, dlatego warto poprosić funkcjonariuszy o interwencję, jeśli wcześniejsze prośby nie przyniosły skutku.

Czy można palić papierosy na balkonie lub klatce schodowej?Czy można palić papierosy na balkonie lub klatce schodowej?Anna Pakaszewska-Cetera

Ciągłe szczekanie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i znacząco wpływa na komfort życia, może również stanowić podstawę do podjęcia działań sądowych. Podstawą roszczeń może być art. 144 Kodeksu cywilnego, który stanowi: “Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. W takim przypadku, na podstawie art. 222 § 2 k.c., można wystąpić o przywrócenie “stanu zgodnego z prawem” w drodze postępowania sądowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!